ARTWIN DIJITAL

Basında Engelsiz

Engelsiz bankacılığa standart geliyor

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) bedensel engellilere yönelik bankacılık hizmetlerinde standart sağlanması için çalışmalara başladı. Devlet Bakanı Babacan’ın da desteklediği bu projenin 2013 sonuna kadar tamamlanması planlanıyor

TÜRKİYE Bankalar Birliği (TBB) bedensel engellilere sunulan bankacılık hizmetlerinin standart hale getirilmesi konusunda kolları sıvadı. TBB’nin üye bankalara yazı göndererek bu konudaki çalışmalarını ve görüşlerini sorduğunu açıklayan Yapı Kredi Bankası Alternatif Dağıtım Kanallarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, Devlet Bakanı Ali Babacan’ın da bu çalışmaları desteklediğini söyledi. Yapı Kredi’nin alternatif dağıtım kanallarında yaptığı yenilikleri anlatmak amacıyla İstanbul’da ekonomi basınıyla bir araya gelen Yakup Doğan, TBB’nin bedensel engelliler için bankacılık hizmetinin standart hale getirilmesi için bir çalışma başlattığını ve bunun 2013 yılı sonuna kadar uyumlaştırılabileceğini dile getirdi.

3 YILDA 2 BİN ENGELLİ
3 yıldır engelsiz bankacılık projesi üzerinde çalıştıklarını anlatan Doğan, görme engelliler için kabartmayla ATM’yi fark etmelerini sağladıklarını ve kulaklıkla tüm yönlendirmelerin özel alfabeyle gerçekleştirildiğini aktardı. Her ilde bir ATM’yi görme engellilerin kullanacağı şekilde ayarladıklarını belirten Doğan, ‘İstanbul’da en az 10-12 noktada bu  şekilde ATM kuracağız. Hedefimiz  Yapı Kredi’nin 2 bin 500 noktadaki ATM’sine bedensel engellilere yönelik belli standartlar getirmek’ dedi. YKB olarak 3 yılda 2 bin civarında engelli müşteriye ulaştıklarını kaydeden Doğan, ‘Finansal beklentimiz yok. Buna sosyal sorumluluk projesi olarak bakıyoruz’ dedi.

İşitme engeliler internetten chat’i sevdi
Engelsiz bankacılık projesine bir müşterinin çağrı merkezini aramasıyla başladıklarını anlatan Doğan,  ”Bir gün müşteri temsilcisi müşterinin ne söylemek istediğini anlayamadı. Sonradan müşterinin kartını kaybettiğini öğrendik. O zaman böyle insanların bankacılık ihtiyacına cevap verecek hizmetlerin olmadığını gördük. İşitme engelliler, internetten chat uygulamasını çok sevdi. Şu anda Yapı Kredi’de internet bankacılığında, işitme engelli butonu var. Bu işaretlenince sistem işitme engelli olduğunu kaydediyor’dedi.

EKONOMİ SERVİSİ

http://www.aksam.com.tr/guncel/engelsiz-bankaciliga-standart-geliyor/haber-3444